Evren Profesyonel Apartman ve Site Yönetimi
0212 427 77 00
Rami Cuma Mah. Oruç sokak no 45 Eyüp / İstanbul
EVREN BİNA YÖNETİMİEVREN BİNA YÖNETİMİEVREN BİNA YÖNETİMİ

Bütçe Yönetimi Hizmetleri

Bütçe Yönetimi Hizmetleri

Bir bina veya apartmanda yönetici olarak seçilmiş kişi ya da kişilerin en önemli görevlerinden birisi kuşkusuz bütçe yönetimidir. Kat sahipleri tarafınca yönetici olarak atanmış kişi ya da kişiler aylık gelir-gider tablosu oluşturmalı ve bu tabloyu apartman sakinlerine sunmalıdır. Yalnızca insanların değil, apartmanların da ödemeleri gereken vergileri bulunmaktadır.

Apartman vergisi, çöp vergisi, apartmanın bakımı, aidatların toplanması gibi görevler alınarak duruma göre oluşan giderleri apartman yöneticisi kat sahiplerinden temin etmek zorundadır. Kat sahipleri yaptıkları toplantılarda %100 oy bütünlüğüne ulaşmaları durumunda ödeme yöntemini m2 veya arsa payı oranında bölüştürebilir, ödeme yöntemlerini şekillendirebilirler.

Apartman Yöneticisinin ise ödemelerin son tarihlerini belirlemek, gelir ve giderleri 12 aya bölerek planlamalarını yapmak, ödemelerini yapmayan kişiler hakkında hukuki işlem başlatma gibi sorumluluk ve yükümlülükleri mevcut. Öngörülmeyen gider veya ödemelerin oluşması durumunda yeni bir tablo oluşturarak ödeme planları düzenlemekle yükümlü olan apartman yöneticisi, revizyonlar yapmak için yeniden olağanüstü toplantı düzenlemek zorunda ve durumdan apartman sakinlerini bilgilendirmek zorundadır.

Ayrıca apartman sakinleri ihtiyaç duyulması durumunda bina sakini değil, profesyonel olarak bu işi yapan bir firmayla anlaşabilir ve yönetici olarak bu şirketlerden birini atayabilir. Bu şirketler apartman sakinleri ile yapılan toplantılarda oy çoğunluğunun sağlanması durumunda hizmet sağlamak üzere 3. Şahıslara başvurabilir ve binada çalışan, hizmet sağlayan kişilerin maaş ve sigortalarını toplantıda sunduğu ödeme planına uygun olarak apartman sakinlerinden tahsil edebilmektedir.

Ayrıca eğer apartman ve bina sakinleri bu şirketlerin görevini kötüye kullandığını tespit eder ve gerekli kanıtları sunarsa Kat malikleri genel kuruluna başvuruda bulunarak denetleme talep edebilir ve usulsüzlük saptanması durumunda da görevli şirketi veya yöneticiyi görevden alabilmektedir.

Göreve getirilen yönetici Kat malikleri genel kurulu, denetçi, apartmana tahsis edilmiş avukat dahil, dolaylı olarak beraber çalışan bütün herkesle ortak hareket etmeli, olası sosyal, ekonomik veya hukuki durumlarda derhal müdahale etmelidir.

Her ev sahibi ve apartman sakinin birbirlerine karşı sorumlulukları olduğu gibi, yönetici olarak atanmış kişi veya kişilerin de yönetimini sağladığı apartmanın sakinleri karşısında bazı sorumlulukları mevcut. Bu sorumlulukların en başında da 1 ve 12 aylık gelir-gider tablosu oluşturarak ödeme planları yapmak, ödeme planlarına bağlı kalarak apartman sakinlerinin istekleri doğrultusunda sorumlusu olduğu apartmana hademe, kapıcı gibi 3. Şahıs kişiler tahsis etmek, bina ve ortak alanların bakımlarını düzenli olarak sağlamak gibi görevler yer alıyor.