Evren Profesyonel Apartman ve Site Yönetimi
0212 427 77 00
Rami Cuma Mah. Oruç sokak no 45 Eyüp / İstanbul
EVREN BİNA YÖNETİMİEVREN BİNA YÖNETİMİEVREN BİNA YÖNETİMİ

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi bir diğer kullanımıyla EKB; enerjinin verimli kullanılması, tasarrufunun sağlanması, doğanın ve çevrenin korunması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlar aracılığıyla yapıların asgari enerji kullanımlarını, enerji tüketim sınıflarını, ısıtma-soğutma ve yalıtım niteliklerini içeren alınması zorunlu bir belgedir. Nasıl ki bir teknoloji mağazasına girdiğimizde ürünlerin üzerinde bulunan enerji tüketimine dair veriler var ise apartman ve siteler için de bu durum zorunlu hale gelmiştir. A’dan G’ye kadar derecelendirilerek yapıların enerji verimliliklerinin belirtilmesi de sağlanmıştır.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu mudur?

Enerji kimlik belgesinin alınması apartmanlar ve binalar için zorunludur. Ayrıca her on yılda bir yenilenmesi de gerekmektedir.  Yenilenmediği takdirde apartmanlarda ve binalarda bulunan daireler hiçbir şekilde kiralanamaz ya da satışı verilemez. Yeni yapılacak olan veya yapımı bitmiş binalar için ise en az C sınıfı EKB alınması gerekmektedir. Aksi takdirde yapı iskan ruhsatı da alamayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Yaşadığınız, sahibi olduğunuz ya da yaptırmak istediğiniz bir yapı için enerji kimlik belgesi almak isterseniz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yetkilendirilen Enerji Verimliliği Danışmanlık firmalarına başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca enerji kimlik belgesi düzenlemek için yetkilendirilmiş mühendis ve mimarlar ya da bu tip mühendis ve mimarlara sahip kurumlar da yeni yapılacak olan apartman ve binalara enerji kimlik belgesi düzenleyebilir.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi almak için yetkilendirilmiş bir firmaya ulaşmanız yeterli olmamakla birlikte sizden birkaç belge de istiyorlar. Bu belgeleri apartman veya site yöneticinizden temin ederek EKB başvurusu yapabilirsiniz. İşte o belgeler;

-Mimari Proje

-Isı Yalıtım Raporu

-Yapı Ruhsatı

-Elektrik Projesi (Aydınlatma projesi)

-Mekanik Proje (Isıtma, soğutma ve havalandırmaya dair tüm projeler.)

Yorum Yap