Evren Profesyonel Apartman ve Site Yönetimi
0212 427 77 00
Rami Cuma Mah. Oruç sokak no 45 Eyüp / İstanbul
EVREN BİNA YÖNETİMİEVREN BİNA YÖNETİMİEVREN BİNA YÖNETİMİ

Bina Yönetimi Nedir

Bina yönetiminin başlıca önemi binanın kalitesini koruyarak binanın yaşam süresini ve kalitesini arttırmak sayılabilir. Bu sayede binada yaşayanlara da ömrü uzun ve bakımlı bir çevre sunmak önemlidir. Özellikle günümüzde gelişen kentsel dönüşüm planlamaları sonrasında yenilenen yapıların bakımsız binalar olmadı dikkatten kaçmamalıdır. Kentsel dönüşüm projeleri de artık geri dönüşümü mümkün olmayan yapıları yeniden inşa ederek koruyamadıkları yaşam alanı ve çevreyi tekrardan sunmayı amaçlamaktadır.

Kanun gereğince, apartmanlar kat malikleri kurulunca yönetilebilirken apartmanda sekiz ve sekizden fazla bağımsız bölüm olması durumunda yönetimin oluşması zorunlu tutulmaktadır. Bina yönetimi de işlevsel olarak bir işletme gibi düşünülebilir. Bir bina yöneticisinin görevleri arasında binanın  korunması, bakımı, onarımı, temizliği gibi bakım işlerinin ve asansör, kalorifer, sıcak-soğuk hava işletmesi gibi teknik işlerin sorunsuz devam edebilmesi için uygun miktarda para toplaması, bu toplanan paranın idaresi, borçların takibi ve geri ödemesinin takibi, apartman içerisindeki olumsuzlukları gidermeye yönelik çözümler de bulunması, önemli konular hakkında duyuruları hazırlaması ve apartman sakinlerine bildirilmesi gibi pek çok yükümlülüğü vardır.

Bir binanın da düzenli ve düzensiz ihtiyaçları ve giderleri mevcuttur. Bu ihtiyaçlar bazen bir sıva yapmak gibi küçük boyutlarda olabilirken bazen bütçeleri ve sakinlerini zorlayabilecek kadar büyük ihtiyaçlar da mümkün olabiliyor. Bu eksiklikleri gözlemlemek ve gereğini yapmak ise Kat Mülkiyet Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince seçilen bina yöneticisi / yönetim kurulunun görevidir. Fakat bina yöneticileri günümüzde profesyonel olarak bu iş ile ilgilenmeyen, bunu ikincil bir iş olarak ve sadece yük olarak gören kişilere kaldığından binalarımızın ömrü kentsel dönüşüm projeleri ile son bulmakta.

Apartman ve Bina yönetimi de profesyonellerine bırakılması gereken bir iştir. Profesyonel bina yönetimi konusunda tecrübeli ve eğitimli kadrosundan faydalanılabilecek Evren Yönetim uzun ömürlü, sağlıklı bir bina ve tüm istekleriniz için hizmete hazırdır.

Yorum Yap